După mai mult de 2 ani irosiți, în care gradul de absorbție al fondurilor europene alocate perioadei 2014-2020 este  0%, continuă sarabanda lipsei de respect față de potențialii beneficiari ai fondurilor europene nerambursabile.

Finanțările nerambursabile dedicate microîntreprinderilor din mediul urban reprezintă cel mai recent exemplu în acest sens. Deoarece grila de evaluare tehnico-financiară publicată până în prezent descurajează complet crearea de noi locuri de muncă. Totodată, a fost amânată de mai multe ori deschiderea sesiunii de proiecte pe măsura dedicată finanțării microintreprinderilor din mediul urban. Iar pe data de 13 ianuarie 2016 a fost publicat de către Autoritatea de Management a Programului Operațional Regional (AM POR) „centralizatorul întrebărilor și răspunsurilor la ghidul solicitantului pentru prioritatea de investiție 2.1.A-Microîntreprinderi”, centralizator care mai mult nedumerește decât să lămurească.

Consultând acest document aflăm, de pildă, că „ghidul specific aferent PI 2.1.A Microîntreprinderi” va fi publicat cel mai târziu în cursul lunii ianuarie 2016. Suntem în data de 4 februarie 2016 , iar varianta revizuită a acestui ghid nu a fost încă publicată.

În ceea ce privește multitudinea de întrebări și propuneri venite din partea celor direct interesați de acest tip de finanțare, răspunsul standard oferit este „noile prevederi, precum și clarificări în acest sens, vor fi cuprinse în varianta finală a ghidului specific, ce va fi publicată cel mai târziu în cursul lunii ianuarie 2016”. ”Funcționarii nu știu nimic, în schimb ni se dau asigurări că tot ceea ce ne interesează vom afla cel mai târziu până la finalul lunii ianuarie 2016”, a declarat pentru Europunkt un antreprenor nemulțumit .

 
 

fără comentarii

Fii primul care comentează

Lasă un comentariu