România și corecțiile financiare
România a suferit corecții financiare de 139 de milioane de euro implementate în anul 2012, însă Spania a fost statul cel mai afectat, cu peste 2 miliarde de euro, corecții financiare, la absorbția fondurilor comunitare, potrivit Raportului financiar al Uniunii Europene pe anul 2012.
Corecțiile financiare aplicate României, în anul 2012, sunt de aproape trei ori mai mari decât cele suferite în anul 2011, când se înregistraseră 53 de milioane de euro. Corecțiile pun practic presiune pe bugetul de stat, plățile interne efectuate beneficiarilor și nerecuperate de statul respectiv constituindu-se în cheltuieli bugetare pe acel an.
România, în anul 2012, a avut corecții de 24 de milioane de euro pe Fondul European Agricol de Garantare, 12 milioane de euro pe Fondul de Dezvoltare Rurală, 22 de milioane de euro pe Fondul European de Dezvoltare Rurală și 81 de milioane de euro pe Fondul Social European.
Țara noastră se situează pe locul al cincilea în UE în clasamentul negativ al corecțiilor financiare, spre deosebire de Spania care a suferit corecții, cu 2,172 miliarde de euro, în creștere de la 159 de milioane în anul 2011.
În Uniunea Europeană volumul corecțiilor financiare implementate a crescut de la 1,106 miliarde de euro, în anul 2011, la 3,742 miliarde de euro în anul 2012.


fără comentarii
Fii primul care comentează