Corina Crețu și ministrul grec Giorgos Stathakis anunță crearea unui grup de lucru pentru a îmbunătăți accesul Greciei la fondurile structurale și de investiții europene
Cu ocazia vizitei oficiale în Grecia a comisarului pentru politică regională Corina Crețu, s-a decis înființarea unui grup de lucru comun între Comisia Europeană și autoritățile elene pentru a ajuta la îmbunătățirea capacității Greciei de implementare a fondurilor structurale și de investiții europene.
Comisarul pentru politică regională Corina Crețu a declarat că se angajează să sprijine Grecia în eforturile sale de a își reconstrui economia: „Fondurile structurale și de investiții europene sunt vitale atât pentru a răspunde astăzi nevoilor urgente ale populației, cât și pentru a deschide calea pentru viitoarea prosperitate a țării. Vom lucra îndeaproape cu Grecia pentru a utiliza mai multe fonduri europene, având ca prioritate principală interesele cetățenilor.”
Ministrul grec al economiei, infrastructurii, afacerilor maritime și turismului Georgios Stathakis a declarat că țara sa lucrează intens pentru a asigura o tranziție lină între cele două perioade de programare și va face tot posibilul pentru a nu pierde nicio resursă disponibilă din actuala perioadă de programare.
Grecia are încă la dispoziție până la finalul anului 2015 o cantitate semnificativă din fondurile politicii de coeziune disponibile în perioada de programare 2007-2013. Pentru a asigura folosirea lor cât mai eficientă, s-a decis să se lucreze împreună pentru a veni cu cele mai bune soluții care să permită o absorbție cât mai ridicată.
„Acest grup de lucru va produce lecții valoroase pentru ca Grecia să folosească temeinic cele 20,6 miliarde de euro din fondurile structurale și de investiții europene care îi sunt alocate în noua perioadă de programare 2014-2020”, a adăugat Corina Crețu.
Inițiativa se încadrează în mandatul grupului de lucru la nivel înalt condus de vicepreședintele Valdis Dombrovskis, creat la inițiativa președintelui Juncker și a prim-ministrului Tsipras.
Tot în cadrul vizitei de ieri, comisarul pentru politică regională Corina Crețu a avut o reuniune cu prim-ministrul grec Alexis Tsipras pe tema importanței și potențialului politicii de coeziune în Grecia.
„Am fost foarte bucuroasă să văd că prim-ministrul Tsipras și cu mine avem aceeași manieră de a vedea lucrurile. Noi credem în capacitatea fondurilor structurale și de investiții europene de a schimba în bine viața de zi cu zi a oamenilor, prin relansarea economiei și îmbunătățirea infrastructurii țării. Vom lucra îndeaproape pentru a asigura succesul politicii de coeziune în Grecia”, a declarat Corina Crețu.
Aceasta este a doua vizită în Grecia a unui comisar european după instalarea noii Comisii Europene, prima fiind efectuată de vicepreședintele de origine finlandeză al CE, Jyrki Katainen.


fără comentarii
Fii primul care comentează