Finanţare UE: Se caută parteneri pentru monitorizarea celui mai mare Program Operaţional
Ministerul Fondurilor Europene (MFE) a lansat procesul de constituire a Comitetului de Monitorizare a Programului Operaţional Infrastructură Mare, orice organizaţie având posibilitatea să completeze formularul de intenţie şi să-l transmită ministerului, până la data de 4 august 2015.
În vederea selectării unor parteneri reprezentativi, MFE invită organizaţiile interesate din rândul partenerilor relevanţi din mediul economic, social, universitar şi din societatea civilă să işi exprime interesul pentru participarea la CM POIM 2014-2020, să completeze formularul de intenție și să-l transmită pe adresa contact.minister@fonduri-ue.ro.
În cadrul acestui proces vor fi selectate 11 entităţi. În cazul în care partenerii sociali sau organismele care reprezintă societatea civilă fac parte dintr-o organizaţie de tip confederativ general/sectorial, nu vor fi luate în considerare formularele de intenţie transmise individual de către membrii acestora.
De asemenea, nu vor fi acceptate solicitări de includere în CM a instituţiilor pentru care au fost înregistrate şi dovedite fraude în ceea ce priveşte gestionarea de fonduri publice sau fonduri europene în perioada de programare 2007-2013.
În urma finalizării procesului de selecţie a organizaţiilor, MFE prin AM POIM, va solicita nominalizarea participanţilor la Comitetul de Monitorizare în termen de 5 zile lucrătoare.
Comisia Europeană (CE) a adoptat Programul Operațional pentru Infrastructură Mare (POIM) 2014-2020 la începutul lunii iulie 2015, fiind aprobat un pachet de aproape 9,5 miliarde de euro din fondurile regionale ale UE, bani ce vor fi investiți în proiecte de mediu, energie și transporturi.


fără comentarii
Fii primul care comentează